Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 16 grudnia 2012

Lekcja 12 : Wewnątrz sieci .

Sieć komputerowato zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi. Sieć komputerowa umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów własnych między podłączonymi do niej urządzeniami, tzw. "punktami sieci".

Urządzenia sieciowe : 

KARTA SIECIOWA  : 
 



KONCENTRATOR (HUB) : 



 


 PRZEŁĄCZNIK (SWITCH)  : 



ROUTER  : 

 


ACCESS POINT

 


Rodzaje medium transmisyjnego: 
-Kabel symetryczny (w tym tzw. skrętka)
-Kabel współosiowy (kabel koncentryczny)
-Kabel światłowodowy (światłowód - jednomodowy, wielomodowy)
-Kable energetyczne .

Podział sieci komputerowych ze względu na topologię:
-magistralowa
-pierścieniowa
-gwiazdy

Podział sieci ze względu na jej obserwację:
-Klient - serwer
-peer - to - peer

Podział sieci komputerowych ze względu na zasięg działania:
-LAN
-WAN
-MAN

poniedziałek, 26 listopada 2012

Lekcja 11 : Urządzenia peryferyjne .

Monitorogólna nazwa jednego z urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera.

Klawiatura zestaw klawiszy (przycisków), występujący w różnych urządzeniach: komputerach , maszynach do pisania, klawiszowych instrumentach muzycznych, kalkulatorach, telefonach, tokenach.


Mysz urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego.
 

Projektorurządzenie optyczne służące do wyświetlania na ekranie projekcyjnym nieruchomego lub ruchomego obrazu.

Drukarkaurządzenie współpracujące z komputerem, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku (papier, folia, płótno itp ) 
Skaner - urządzenie służące do przebiegowego odczytywania . 

Ploter - komputerowe urządzenie peryferyjne, służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami, mogące nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować itp. 
     

Kameraaparat rejestrujący obraz w pamięci cyfrowej.
 

Joystick - urządzenie wejścia komputera , manipulator służący do sterowania ruchem obiektów na ekranie. W podstawowej wersji zbudowany z wychylnego drążka zamocowanego na podstawce . 



                                                                                                                                                           





Lekcja 10 : Prezentacja

niedziela, 11 listopada 2012

Lekcja 9 : Na straży prawa .

PRAWA AUTORSKIE- zbiór norm prawnych, których przedmiotem jest zapewnienie ochrony twórczości naukowej, literackiej i artystycznej. W znaczeniu podmiotowym to uprawnienia majątkowe i osobiste autora do stworzonego przezeń dzieła. Prawa osobiste twórcy nigdy nie wygasają i nie mogą zostać przeniesione na inne osoby, natomiast prawa majątkowe są zbywalne i dziedziczne lecz wygasają z upływem określonego czasu.

UTWÓR- każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Każdy utwór tak rozumiany jest chroniony przez prawo od samego początku jego powstania, nawet gdy jest nieukończony. Autor utworu nabywa prawo do ochrony automatycznie bez konieczności dopełnienia jakichkolwiek starań i formalności.

LICENCJA - dokument prawny lub umowa określająca warunki korzystania z utworu, którego dotyczy.


Typy licencji:

  •  Freeware
  •  Domena publiczna
  •  Adware 
  •  Cardware 
  •  GNU General Public Licence 
  •  Shareware
  •  Demo
  •  Tria
  •  OEM
  •  Donationware
  •  Abandonware
  •  Firmware
  •  Licencja jednostanowiskowa
  •  Licencja grupowa


Za naruszenie praw autorskich grozi odpowiedzialność karna w postaci:
  • rozpowszechnianie utworu bez zgody – kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
  • rozpowszechnianie w celu uzyskania korzyści majątkowej – kara pozbawienia wolności do lat 3,
  • gdy rozpowszechnianie stanowi stałe źródło dochodu albo określona osoba kieruje lub organizuje tego rodzaju działalność – kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5,
  • gdy sprawca działa nieumyślnie – kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Naruszający prawa autorskie może być także pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej, twórca może zażądać m.in.
  • zaniechania naruszeń; usunięcia skutków naruszenia; naprawienia szkody (na zasadach ogólnych lub poprzez zapłatę dwu-, a w przypadku zawinionego naruszenia trzykrotności wynagrodzenia, jakie byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu); wydania uzyskanych korzyści; oświadczenia odpowiedniej treści, zamieszczonego w prasie.

Lekcja 8 : Usługi z literka "E" - część 2

E - zakupy - Ludzie coraz częściej robią zakupy przez internet. W sieci możemy się natknąć na wiele rożnych sklepów internetowych czy aukcji. Aby dokonywać transakcji musimy bić zarejestrowani na danej stronie. Przed kupnem zawsze należy zapoznać się z opiniami innych internautów o produkcie i rzetelności sklepu. Bardzo przydatne jest także korzystnie z porównywarki internetowej. Dzięki niej możemy wyszukać dla siebie produkt o dobrej cenie i odpowiadającym nam cechom. 


E - AUKCJE - Aukcje internetowe to wygodne i proste narzędzie zakupowe wspierające proces wyboru dostawców. Zarówno w zamówieniach w sektorze prywatnym jak i w sektorze publicznym cechuje je dwustopniowość.


E - BOOK - Istnieje  wiele stron, na których możemy czytać, słuchać czy pobierać książki. Treść jest zapisana w formie elektronicznej i przeznaczona do odczytania za pomocą odpowiedniego oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu komputerowym (np. komputer osobisty, czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy, mp4 czy palmtop).

Przykłady e-czytelni:

  • http://wolnelektury.pl/
  • http://czytelnia.onet.pl/
  • http://czytelnia.ubuntu.pl/       

niedziela, 28 października 2012

Lekcja 7 : Usługi z literką "e":


E-nauka - nauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i Internetu, oznacza wspomaganie dydaktyki za pomocą komputerów osobistych, CDROM-u i Internetu. Pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej. Warunkiem podjęcia się e-nauki jest posiadanie komputera z dostępem do Internetu, bez którego e-nauka nie jest możliwa. Szczególnie popularne jest nauczanie języków obcych tą metodą. Istnieją już wirtualne uniwersytety i studia,np. Polski Uniwersytet Wirtualny czy zdalne studia na Politechnice Warszawskiej. 
Szkolenia na odległość można prowadzić w różnych trybach.
  • Tryb samokształceniowy - brak stałego kontaktu ucznia z nauczycielem.Uczeń samodzielnie kontroluje swoje postępy. Po zakończeniu szkolenia istnieje możliwość otrzymania dyplomu.
  • Tryb synchroniczny - pozwala uczestnikom i nauczycielowi komunikować się wykorzystując komunikację głosową Voice over IP oraz wspólny dostęp do narzędzi kursu.
  • Tryb asynchroniczny - Uczeń może korzystać z wsparcia nauczyciela ale bez bezpośredniego kontaktu z nim i innymi uczniami. Kontakt z nauczycielem odbywa się przez e-mail i forum, czasami komunikator
  • Tryb mieszany - Pewna część zajęć odbywa się tradycyjnie, a reszta to samodzielna praca kursanta z materiałami dostarczanymi elektronicznie

Opracowywaniem treści e-kursów zajmuje się redaktor treści edukacyjnych.



E-praca - wykonywanie działalności zawodowej z dala od siedziby macierzystej firmy. Telepraca pozwala być czynnym zawodowo osobom, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą opuszczać swojego stałego miejsca zamieszkania (np. osoby niepełnosprawne). Takiej pracy można szukać praktycznie na całym świecie. Telepraca pozwala na nienormowany czas pracy osobom, które normalnie nie mogłyby spędzać 8 godzin za biurkiem.

Przykłady telepracy:
  •  administrowanie siecią komputerową, pracą serwera internetowego,
  •  obsługa sklepów internetowych,
  •  tłumaczenie języków obcych,
  •  telefoniczna obsługa klienta, telefon zaufania,
  •  księgowość, biura rachunkowe,
  • dziennikarstwo, twórczość artystyczna (np. pisarstwo)
  • działalność naukowa i edukacyjna.
E-banki -  w banku elektronicznym nie ma hal z kasami, a tym samym kolejek do tych kas. Wszystkie formalności załatwia się nie wychodząc z domu, począwszy od założenia konta do wykorzystywania wszelkich operacji. Korzysta się z komputera i Internetu. Dostęp do takiego banku uzyskuje się poprzez specjalny serwer.
Podobnie jak w banku tradycyjnym można dokonywać różnych płatności, zleceń przelewów, zakładać lokaty terminowe.
Elektroniczne pieniądze są łatwiejsze i tańsze w użyciu, ale wymagają też specjalnego traktowania, by nie stały się łupem przestępców elektronicznych
Każdy bank stosuje kilka poziomów zabezpieczeń  
Zabezpieczenia stosowane w banku internetowym:
  • poufne hasło i numer klienta,
  • karty kodów jednorazowych,
  • tokeny,
  • bezpieczny protokół SSL dla połączeń internetowych,
  • dzienny limit kwoty operacji.

Token - generator kodów jednorazowych służących do uwierzytelniania transakcji internetowych. Ze względów ekonomicznych większość banków zastępuje go kartą kodów jednorazowych lub hasłami SMS.

poniedziałek, 15 października 2012

Lekcja 6 : Sposoby komunikowania się

1. SMS  – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.
MMS - usługa wiadomości multimedialnych 

2.IRC – jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na tematycznych lub towarzyskich kanałach komunikacyjnych, jak również prywatną z inną podłączoną aktualnie osobą.
MiRC  - klient IRC dla Windows rozpowszechniany na licencji shareware   , stworzony w 1995przez Khaleda Mardam-Beya. Posiada edytor skryptów i własny język skryptowy. Dzięki wtyczkom zawiera dodatkowe funkcje, takie jak:menedżer kanałów IRC odtwarzacz MP3 serwery DCC

3.Chat  - rodzaj internetowej pogawędki i jedna z usług internetowych .
   Skype - komunikator internetowy oparty na technologii peer-to-peer.

4 .Gadu - Gadu - (w skrócie GG) – komunikator internetowy  opracowywany przez firmę GG Network .

5.Grupy dyskusyjne - w Internecie to ogólna nazwa wszelkich form dyskusji internetowej przypominających wymianę korespondencji, a nie rozmowy w czasie rzeczywistym.

6.Fora internetowe - forma  grup dyskusyjnych  która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej .

7. Facebook - serwis społecznościowy  w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook .

 

 


niedziela, 7 października 2012


Opis słowny algorytmu wydawania reszty.


Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco
Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu
Krok 1: Ustalenie wartości początkowych
Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania
Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał
Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału
Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4


poniedziałek, 1 października 2012

Lekcja 1

INTERNET -ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. Internet to przestrzeń adresowa zrealizowana przy wykorzystaniu protokołu komunikacyjnego IP, działająca w oparciu o specjalistyczny sprzęt sieciowy oraz istniejącą już infrastrukturę telekomunikacyjną.

ZAGROŻENIA W INTERNECIE -
 1. Uzależnienie
2. Niebezpieczne znajomości
3. Nielegalne ściąganie gier,filmów,muzyki itp. - przestępstwo.
4. Oszustwa 
5. Wirusy zagrażające naszemu komputerowi.
6. Rozpowszechnianie nielegalnych treści.

USŁUGI W INTERNECIE -Sklepy internetowe
- Banki (przelewy, itp.)
- Portale społecznościowe 
- Pisanie różnego rodzaju prac
- Radio internetowe
- Telewizja internetowa
- Poczta elektroniczna

Moja ulubioną przeglądarką jest Google Chrome .